Gładka, promienna skóra to marzenie każdej kobiety niezależnie od wieku. Stosujemy kremy, peelingi, maseczki i inne zabiegi jednak żeby te działania były jak najbardziej skuteczne ważne jest poznanie i zrozumienie jakie zmiany zachodzą w skórze z biegiem lat. Dzięki temu można skutecznie spowolnić i złagodzić skutki upływającego czasu, a tym samym cieszyć się promienną cerą. Poznaj moje tajniki pięknej cery.
Procesy starzenia się skóry dotyczą nas wszystkich, są naturalne i nieuniknione. Przyjmuje się, że o skórze dojrzałej mówimy dopiero około 45 roku życia, jednak procesy starzenia się skóry zaczynają zdecydowanie wcześniej, bo już około 20-25 roku życia, a po 30-tym roku życia proces ten zdecydowanie przyspiesza.
Wszystkie zmiany wynikające z procesów starzenia są spowodowane czynnikami genetycznymi, wewnętrznymi oraz zewnętrznymi. Do tych wewnętrznych zaliczamy zaburzenia gospodarki hormonalnej, niewłaściwą dietę, a do tych zewnętrznych głównie skażenie środowiska, promieniowanie jonizujące oraz UV, działanie wolnych rodników, niewłaściwą pielęgnację, stres, picie alkoholu i palenie papierosów.
Cera dojrzała to stan skóry, a nie jej typ, jak cera tłusta, sucha czy mieszana.
Na szczęście procesy starzenia się skóry można skutecznie spowolnić i to bez użycia skalpela, ponieważ ani lifting, ani ostrzyknięcie twarzy botoksem nie zatrzyma procesu starzenia się skóry. Nie jest też w stanie poprawić jej kondycji. Środki stosowane podczas wypełniania czy poprawiania owalu twarzy mogą też uczulać. Stosowanie tych metod wymaga powtarzania zabiegów, ponieważ ich efekt jest krótkotrwały, nie trwa dłużej niż pół roku. Często stosowane w celu poprawy wyglądu starzejącej się skóry są również zabiegi z użyciem nici, które mogą być przyczyną zrostów i zwłóknień w skórze, jak również mogą blokować przepływ chłonki i w konsekwencji pogarszać kondycję skóry, która będzie charakteryzowała się brakiem sprężystości i pogorszeniem kolorytu.
Każdy z nas wie, że zdrowy styl życia, w tym aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie, pozytywnie wpływają na nasz ogólny stan zdrowia oraz wygląd skóry!
Należy się wysypiać, ponieważ nasza skóra do regeneracji potrzebuje minimum 7-8 godzin snu. Regularnie uprawiany ruch na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na jej dotlenienie. Cerze zdecydowanie szkodzi palenie, które przyspiesza pojawienie się zmarszczek, a skóra staje się sucha i ma szary, nieświeży koloryt.
Na pewno też wszystkim wiadomo, że należy wystrzegać się intensywnego opalania.
Przewlekła ekspozycja na światło słoneczne powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Na starzenie fizjologiczne nakłada się starzenie wywołane przez promienie UV, tzw fotoaging. Czysta, zadbana skóra jest zdrowsza, ładniejsza, bardziej promienna i na dłużej zachowuje młody wygląd.
Stres, zmiany pogody, stan zdrowia, sposób odżywiania i styl życia - to czynniki, które odbijają się na jej stanie.
Właściwa jej pielęgnacja pozwala zniwelować niekorzystne skutki i zregenerować zmęczoną i starzejącą się skórę. Jestem zdania, że piękno naszej skóry pochodzi z wewnątrz i choć kremy i balsamy pomagają, to zdecydowanie ważniejsze jest wspomaganie jej od wewnątrz! To odzwierciedlenie nierozerwalnej więzi między ciałem a umysłem. Należy sięgać po warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby, dobre oleje roślinne, a zdecydowanie unikać cukru i produktów wysoko przetworzonych. Racjonalne i zdrowe odżywianie bogate w witaminy i minerały odgrywa ważną rolę w wyglądzie naszej skóry, a ich niedobory przyczyniają się do niekorzystnych zmian.
Braki w organizmie żelaza, witamin B2, B6, oraz biotyny, kwasu pantotenowego i niacyny powodują, że skóra staje się sucha, traci elastyczność oraz jest bardziej wrażliwa na światło. Niacyna odpowiada za odpowiednią wilgotność skóry i za jej proces odnowy. Witaminy E,C i A są konieczne w procesie gojenia. Witaminy antyoksydacyjne chronią skórę przed oparzeniami słonecznymi i starzeniem.
Warto też dbać o prawidłowe nawilżanie, wypijając co najmniej 1,5 do 2 litrów płynów dziennie (najlepiej 30 ml wody niegazowanej na każdy aktualny kilogram wagi ciała). Woda wpływa na odpowiedni poziom nawilżenia skóry, zapobiega jej nadmiernemu wysuszaniu i sprawia, że wygląda na bardziej wypoczętą.
Tym bardziej, że jedną z podstawowych oznak starzenia się skóry jest malejąca zawartość wody w komórkach, powodująca coraz większe jej wysuszenie.
Kolejną oznaką dojrzałości skóry i procesów jej starzenia jest zmniejszająca się produkcja kolagenu. Warstwa kolagenu i elastyny staje się coraz cieńsza, przez co skóra zaczyna tracić jędrność i sprężystość. Kolagen to naturalnie występujące w skórze białko, które korzystnie wpływa na komórki, tkanki oraz wygląd skóry. Swoją wytrzymałość i elastyczność skóra zawdzięcza właśnie kolagenowi, keratynie i elastynie. Zdrowy organizm samodzielnie wytwarza odpowiednią ilość kolagenu, ale z czasem proces ten ulega znacznemu spowolnieniu. Wtedy tworzą się zmarszczki mimiczne, a skórze potrzebna jest pomoc!
Kolejną cechą charakterystyczną skóry dojrzałej jest zmniejszające się tempo matabolizmu skóry, wskutek czego staje się ona sucha i zmatowiała.
Inną oznaką starzenia się dojrzałej cery jest zmniejszenie się tempa przyrostu nowych komórek, a warstwa martwych komórek na powierzchni skóry staje się coraz grubsza, sprawiając, że skóra nabiera niezdrowego, szarego kolorytu.
Kolejnym ważnym dowodem jej dojrzałości i zachodzących procesów starzenia jest zmniejszone tempo regeneracji uszkodzeń spowodowanych działaniem promieni UV.
Mogą pojawiać się ciemne przebarwienia wywołane nieregularną produkcją pigmentu.
Dojrzała cera szybciej traci niezbędne składniki odżywcze i naturalne zdolności regeneracji, wobec szkodliwego wpływu środowiska. Skóra pod oczami szybko się wysusza i łatwo podrażnia, a do tego spowalnia się mikrokrążenie i zmniejsza elastyczność naczynek krwionośnych.
To wszystko powoduje, że już po trzydziestce proces odnowy skóry zwalnia, zmniejsza się wydzielanie sebum, z powodu czego skóra słabiej wiąże wilgoć i traci na elastyczności. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze głębsze zmarszczki, np. między brwiami. To dobry czas, aby zamienić krem nawilżający na bardziej ujędrniający i regularnie stosować pielęgnację skóry wokół oczu.
Po czterdziestce powoli zmniejsza się ilość estrogenów w organizmie i w skórze zaczyna brakować ceramidów. Jest ona mniej sprężysta, a zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne, ponieważ spada produkcja kolagenu i elastyny. Cera coraz częściej zaczyna wyglądać na zmęczoną, poszarzałą i matową, ponieważ zgrubiały naskórek nierówno odbija światło. Dlatego nie wolno zaniedbywać pilingu! Stosować maseczki odżywcze i nawilżające oraz na stałe do codziennej pielęgnacji wprowadzić przeciwstarzeniowe preparaty do intensywnej pielęgnacji przeznaczone właśnie dla cery dojrzałej. To doskonały moment i etap w życiu, aby w sposób szczególny z większą troską zadbać o swoją dojrzałą cerę, spowalniając jej procesy starzenia!
Po pięćdziesiątce organizm przestaje produkować estrogeny, dlatego szybko się zmniejsza się ilość włókien kolagenu i elastyny, słabnie praca gruczołów łojowych. Mocno dojrzała cera traci gęstość i sprężystość, wiotczeje, staje się sucha i cienka, a owal twarzy traci kształt. Naczynia krwionośne się zwężają, komórki skóry stają się gorzej odżywione. Zdecydowanie wyraźniejsze stają się zmarszczki biegnące od nosa do ust. To dobry czas, aby sięgać po kosmetyki stymulujące odnowę komórek, poprawiające elastyczność skóry i wzmacniające jej odporność. Warto skutecznie walczyć z przebarwieniami i poprawić gęstość skóry.
Po sześćdziesiątce cera dojrzała traci jędrność i prawidłowe napięcie. Zmarszczki wciąż się pogłębiają i zmienia się koloryt cery. Upływ czasu najbardziej widać na szyi i dekolcie, dlatego w codziennej pielęgnacji nie można zapominać o tych miejscach! W pielęgnacji warto sięgać po kremy wzmacniające barierę lipidową, które wygładzą skórę, zahamują absorpcję toksycznych dla skóry substancji. Bardzo pożądanym składnikiem będzie kwas hialuronowy, najlepiej w towarzystwie aktywnej Wit C. To też czas na zakup dobrego kremu pod oczy, do zadań specjalnych, który zniweluje kurze łapki, obrzęki i zasinienia, nie podrażniając wrażliwej okolicy. Warto sięgnąć po krem liftingujący, który napnie i wygładzi skórę. Doskonałym sposobem bezpiecznie i skutecznie usuwającym skutki upływającego czasu będzie sięgnięcie po krem ze złotem. To prawdziwy powiew luksusu dla mocno dojrzałej cery z doskonałym efektem!
Pamiętaj również, że poza dobrze wypielęgnowaną cerą warto zadbać o delikatny, ochronny i rozświetlający makijaż, który odejmie lat, nadając skórze młodzieńczego i odświeżającego wyglądu, podkreślając atuty twarzy. Mniej kosmetyków, za to dobrej jakości i trwałości.
Poniżej kilka sprawdzonych produktów do codziennej pielęgnacji cery dojrzałej, które w sposób szczególny polecam wszystkim po 45 roku życia - jako wierna użytkowniczka i właścicielka już długo dojrzałej skóry!
~~~ KONTAKT ~~~
~~~ MENU ~~~
Warszawa 01-231 ul. Płocka 4 lok.5
tel.: 602 138 821
e-mail: wizaz1@interia.pl