Wizaż Maria Lubowicka
Wizaż LOGO

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

08 maja 2023

Procesy starzenia się skóry są nieuniknione, ale na szczęście utratę młodości można w sposób świadomy i naturalny opóźnić. 

Czym jest starzenie się skóry?

 

Proces starzenia się skóry zaczyna się już przed 20 rokiem życia, a jego przyczyny są wielorakie.

 

 • Endogenne, czyli te wewnątrzpochodne, naturalne spowodowane procesami, jakie zachodzą w organizmie, często uwarunkowane genetycznie. Jednym z najbardziej agresywnych czynników powodujących starzenie się skóry, jak i całego organizmu, jest proces utleniania przebiegający z udziałem wolnych rodników, a z wiekiem procesy regeneracji są coraz słabsze i wolniejsze. Zatem starsza skóra staje się coraz cieńsza, bardziej sucha i wiotka, ma głębsze zmarszczki mimiczne oraz przebarwienia, a także coraz mniej wydajne krążenie skórne. Starzeniu się ulegają również przydatki skóry, stąd również pojawia się proces siwienia włosów.
 
 • Czynniki zewnętrzne związane z procesem starzenia się skóry, zwane egzogennymi wiążą się głównie z zanieczyszczeniem środowiska, dymem papierosowym i promieniowaniem słonecznym.

 

Procesy odnowy i regeneracji w tkankach całego organizmu z wiekiem stają się coraz wolniejsze. Ulegają zakłóceniom, zmniejsza się zdolność do wymiany zniszczonych komórek na nowe, a skóra wiotczeje, traci blask, ładny jasny koloryt i jest zdecydowanie bardziej podatna na przebarwienia. Najszybciej starzeje się odsłonięta skóra twarzy, szyi i dłoni. Niestety jest to najlepszy dowód na szkodliwość działania na skórę właśnie tych czynników zewnętrznych.

 

Liczne badania wykazują, że czynnikiem, który najbardziej przyczynia się do starzenia się skóry, są wolne rodniki. Powstają one podczas wytwarzania energii w komórkach. Tlen ulega wtedy redukcji, z jego jednej cząsteczki, zawierającej dwa elektrony powstają dwie cząsteczki wody. Gdy proces ten zostanie zakłócony, część cząsteczek tlenu pozostaje wolna. Cząsteczki tlenu nie zmieniają się wtedy w wodę i mają jeden elektron. Starają się wtedy znaleźć drugi elektron i zabierają go innym, pełnym cząsteczkom, tworzącym normalne tkanki. Łączą się ze zdobytym elektronem i w ten sposób uszkadzają zdrowe komórki.

 

Proces redukcji tlenu w naszym organizmie zakłócają głównie pestycydy, toksyny, gazy, spaliny, promienie słoneczne, smażenie potraw w tzw. głębokim tłuszczu oraz niestety coraz bardziej zanieczyszczone środowisko!

 

 

Jak można przeciwdziałać procesowi starzenia się skóry?

 

 

Kompleksowo i świadomie dbać o dobry stan zdrowia, ponieważ prawdą jest, że zdrowie, piękno i witalność pochodzi z wnętrza człowieka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o tej zależności więcej, odsyłam Cię do mojego wcześniejszego artykułu: Piękno zaczyna się od wewnątrz.

 

Przeciwdziałając przyspieszonym procesom starzenia się, warto zadbać o racjonalne i zdrowe odżywianie, bogate w witaminy i minerały. O tym, jak ważne są witaminy dla zdrowej i pięknej cery, można przekonać się, patrząc na skutki ich niedoboru. Braki w organizmie żelaza, witamin B2 i B6 oraz biotyny, kwasu pantotenowego i niacyny powodują, że skóra staje się sucha, traci elastyczność oraz jest bardziej wrażliwa na światło. Niacyna odpowiada za odpowiednią wilgotność skóry i za proces jej odnowy. Witaminy E, C i A są konieczne w procesie gojenia. Witaminy antyoksydacyjne chronią skórę przed oparzeniami słonecznymi i starzeniem się.

W tym zakresie do wsparcia organizmu polecam poniższe suplementy, które od wewnątrz zadbają o naszą skórę, spowalniając procesy jej starzenia

suplement dla urody z wyciagiem z granata
Nutrilite Biotin C
Jeśli chcesz dokładnie rozpoznać stan odżywienia swojego organizmu, braki witamin i minerałów, to polecam wykonanie badania Analizy Pierwiastkowej Włosów, która dokładnie określi poziomy 29 pierwiastków i zaproponuje system naprawczy. Tutaj możesz sprawdzić szczegóły badania APW.
 
Spowalniając procesy starzenia, pamiętaj o higienicznym trybie życia! Przynajmniej kilka godzin w tygodniu warto przeznaczyć na gimnastykę, spacery i relaks.Ważna dla skóry jest także długość snu — niezawodnego kosmetyku dla urody!Niezwykle przydatna jest też umiejętność niwelowania skutków stresu, ponieważ zmęczenie psychiczne zawsze dodaje zmarszczek.
 
W spowalnianiu procesów starzenia się skóry, na który każdy z nas ma znaczący wpływ jest korzystanie z dobrej jakości bezpiecznych kosmetyków, wolnych od substancji potencjalnie szkodliwych i drażniących. Wskazane, aby w zamian posiadały ekstrakty i składniki pochodzenia roślinnego, witaminy i minerały. Najlepiej podobnie jak polecane przeze mnie w tym miejscu z oznaczeniem „Clean Beauty”. 
Jakie są pożądane składniki w kosmetykach z takim oznaczeniem?? 
 • organiczne fitoskładniki
 • substancje anti-ageing
 • antyoksydanty 
 • zdrowe emolienty dostosowane do potrzeb skóry
 • witaminy 
 • substancje rozświetlające 
 • substancje ochronne 
   
Nie obciążaj swojej skóry i całego organizmu kosmetykami pełnymi metali ciężkich i ftalanów. Dobry kosmetyk to bezpieczny kosmetyk! Bez parafiny i silikonu! Naturalne składniki w nim występujące to: 
 • ekstrakty roślinne np: acerola, chia,
 • oleje roślinne np: sojowy, perilla,
 • woski
 • nektary kwiatów 
 • olejki eteryczne 
 • ślina jaskółki 
 • śluz ślimaka 
 • mleko
 • mleczko pszczele 
 • minerały 
   
Takie są kosmetyki z linii Artistry Skin Nutrition, których sama z satysfakcją używam i polecam swoim klientkom i klientom.
 

Kolejny ważny czynnik wpływający na przedwczesne procesy starzenia się skóry, to przewlekła ekspozycja na światło słoneczne. Na starzenie fizjologiczne nakłada się starzenie wywołane przez promienie UV, tzw. fotoaging.

 

Marząc o pięknej opaleniźnie i korzystając ze słońca, warto zadbać o ochronę głowy i twarzy, zakładając odpowiednie nakrycie głowy, spożywać dużo płynów takich jak woda czy świeżo wyciskane soki oraz używać kremu z odpowiednim filtrem, uwzględniającym wrażliwość skóry i dostosowanym do naszej karnacji. Pomimo wielu korzyści przebywania na słońcu, które działa antydepresyjnie, poprawia metabolizm i syntetyzuje tak cenną Wit D, zbyt długotrwałe działanie promieni słonecznych na skórę może powodować oparzenia, przyspieszać proces starzenia i mocno ją wysuszać, a tego przecież nie chcemy!!

 

 • Bądź na słońcu bezpieczna, korzystaj z kąpieli słonecznych rozważnie i regularnie kontroluj znamiona!
 • Jeśli zażywasz kąpieli lub po prostu mocno się pocisz, kremy ochronne z filtrem stosuj co 2-3 godziny !
 • Unikaj długiego przebywania na słońcu w godzinach największego promieniowania między godziną 11 a 15 i obowiązkowo nawilżaj skórę po opalaniu.

 

Możesz również swoją skórę wesprzeć od środka, spożywając warzywa i owoce z beta-karotenem, który występuje w żółto-pomarańczowych warzywach i owocach lub skorzystać z gotowego i sprawdzonego suplementu firmy Nutrilite, naturalnego — multikarotenu. Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy przyda się wszystkim prowadzącym stresujący tryb życia lub tym, którzy mieszkają w rejonach o wysokim stopniu zanieczyszczenia środowiska. Dodatkowo zastosowany przed planowanym urlopem i pierwszym kontaktem ze słońcem, lepiej przygotuje skórę do opalania i nada jej ciemniejszy odcień, jednocześnie przedłużając efekt ładnej opalenizny.
 
Jeśli masz skłonności do przebarwień, to skórę twarzy możesz chronić przed promieniowaniem UVA i UVB rozświetlającym kremem wyrównującym koloryt ARTISTRY IDEAL RADIANCE, kremem CC z SPF 50 /PA +++. To idealne rozwiązanie i sposób na piękną, zdrową i naturalnie opaloną skórę.

Podsumowując:

 

 1. Dbaj o zdrowy i harmonijny tryb życia, stosuj właściwą i regularną pielęgnację skóry.
   
 2. Pamiętaj, że czysta, zadbana skóra jest zdrowsza, ładniejsza, bardziej promienna i na dłużej zachowuje młody wygląd.
   
 3. Ochronna pielęgnacja skóry pozwala zapobiegać jej zniszczeniom spowodowanym przez czynniki zewnętrzne.
   
 4. Stres, zmiany pogody, stan zdrowia, sposób odżywiania i styl życia — to czynniki, które odbijają się na stanie skóry. Tylko właściwa jej pielęgnacja pozwala zniwelować niekorzystne skutki i zregenerować zmęczoną, szybko starzejącą się skórę.
   
 5. Kosmetyki do codziennej podstawowej pielęgnacji, to preparaty do mycia twarzy, tonik oraz krem nawilżający dobrany do danego rodzaju cery. Używamy ich dwa razy dziennie — rano i wieczorem.
   
 6. Kosmetyki uzupełniające to te preparaty, które stosujemy zależnie od stanu i potrzeb naszej cery, np: kosmetyki do regeneracji i odżywiania cery, zwiększające jej nawilżenie lub głęboko oczyszczające.
   
 7. Wszystkie te kosmetyki powinny być dobrane indywidualnie w sposób spersonalizowany, zgodnie z aktualnym stanem i potrzebami naszej skóry, najlepiej na podstawie analizy cery.

Zapraszam do lektury moich pozostałych artykułów o zdrowiu i urodzie

Jeśli chcesz przez długie lata zachować zdrową, jędrną i młodo wyglądającą skórę musisz pamiętać o jej prawidłowej codziennej pielęgnacji. To Twoja inwestycja w przyszłość.
Prawdą jest, że piękna skóra to zdrowa skóra.  A jej zdrowie i piękno zaczyna się już pod jej powierzchnią, dlatego o nasze zewnętrznie zauważalne piękno warto zadbać kompleksowo od wewnątrz,
Zima nie zwalnia nas ze świadomej i regularnej pielęgnacji cery i ciała.  Niestety niskie temperatury na zewnątrz i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, to częsta przyczyna naszych problemów ze skórą

Świat spełniających się marzeń o zachowaniu w sposób naturalny zdrowia i urody na długie lata! Z pełną akceptacją siebie, w zgodzie ze sobą, bez względu na okoliczności i wiek. 

~~~  KONTAKT  ~~~

~~~ MENU ~~~

Wizaż Maria Lubowicka

Warszawa 01-231 ul. Płocka 4 lok.5

tel.: 602 138 821

e-mail: wizaz1@interia.pl

www.facebook.com/WizazMariaLubowicka