Proces trawienia rozpoczyna się już w ustach. Następnie pożywienie trafia do przełyku, stamtąd do żołądka, gdzie zostaje poddane działaniu soków trawiennych. Żołądek trawi jedynie białka i dlatego po obfitym posiłku w mięso, rybę lub rośliny strączkowe — możemy odczuwać ciężkość na żołądku. A im posiłek będzie obfitszy i bogatszy w białko i tłuszcze, tym dłużej zalega, a do jego strawienia potrzebna jest odpowiednia ilość soków trawiennych.
W warunkach fizjologicznych pH soku żołądkowego wynosi 1,5. Jeśli miewasz zgagę, nudności, pieczenie w żołądku lub bóle w nadbrzuszu, to możesz mieć nadkwasotę, zaburzenie polegające na obniżeniu pH soku żołądkowego, z powodu nadmiernego wydzielania kwasu solnego i wtedy warto zmienić dietę i swoje nawyki żywieniowe, ponieważ najczęstszą przyczyną nadkwasoty żołądka są błędy dietetyczne.
W takiej sytuacji warto ograniczyć jedzenie pokarmów wzmagających wydzielanie kwasu solnego, czyli zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, cukrów, unikać słodyczy, ostrych, wędzonych, smażonych i kwaśnych pokarmów, z sokami owocowymi włącznie. Ograniczyć używki, w postaci kawy, mocnej herbaty i napojów energetycznych. Warto też ograniczyć alkohol, palenie papierosów, stres, żucie gumy, wyeliminować jedzenie w pośpiechu i przejadanie się.
Jeśli to wszystko nie pomoże koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej oraz refluksu żołądkowo-przełykowego.
A czy słyszałaś o żołądku niedokwaszonym, który jest przyczyną wielu chorób i takich dolegliwości jak zgaga, refluks, zaparcia, nietolerancje pokarmowe, wzdęcia, gazy, niedobory składników mineralnych i witamin, przerost bakterii, grzybów, pasożytów, a nawet pojawienie się depresji?
Prawidłowe pH w żołądku to jedna z najważniejszych kwestii, o którą warto zadbać!
Prawidłowe pH żołądka wynosi ok. 1-2,5 i wtedy mamy właściwy poziom kwasu solnego, a enzymy trawienne produkowane w żołądku prawidłowo pełnią swoją funkcję. Niestety przez dzisiejszy styl życia i żywienia wiele osób ma z tym problem. Jeżeli nasz żołądek ma za wysokie pH - powyżej 3, to w naszym układzie pokarmowym nie będą dobrze trawione wszystkie białka. Czy wiesz, że niedokwaszony żołądek, może być przyczyną nawet bezsenności?
Dzieje się tak, ponieważ gorsze trawienie białek generuje niedobory tryptofanu, a w konsekwencji melatoniny odpowiedzialnej za głęboki sen.
Niestety objawy zakwaszenia i niedokwaszenia żołądka są podobne. Dlatego zanim zacznie się działać przeciw niedokwaszeniu warto udać się do gastrologa, lub najpierw domową metodą sprawdzić, czy ten problem nas dotyczy. Wystarczy rano na czczo wypić pół szklanki wody z dodatkiem jednej łyżeczki sody oczyszczonej. Po wypiciu mikstury trzeba odczekać i zobaczyć kiedy się odbije, ponieważ kwas solny reaguje z sodą wydzielając dwutlenek węgla, przez co dochodzi do „odbicia”. Jeśli się to stanie bezpośrednio po wypiciu wody z sodą, oznacza to silną nadkwasotę. Jeśli do pół minuty po wypiciu - nadkwasotę, a jeśli po minucie oznacza to dobre zakwaszenie.
2-3 minuty od wypicia - to niedokwaszenie. Jeśli odbije się powyżej 3 minut lub wcale, warto skonsultować się z lekarzem.
O samym sposobie zakwaszenia żołądka można dużo mówić i pisać, natomiast w ramach profilaktyki, zapobiegając problemom pokarmowym, jeśli szczęśliwie powyższe problemy jeszcze Cię nie dotyczą, to uwzględnij w swojej codzienności poniższe wskazówki.
Napij się jakieś pół godziny wcześniej przed planowanym posiłkiem, aby go dobrze strawić i zapobiec uczuciu pragnienia po posiłku. Nie pij w trakcie posiłku i powstrzymaj się od popijania bezpośrednio po nim, aby nie rozcieńczać soków i enzymów trawiennych, eliminując w ten sposób kruczenie w jelitach i wzdęcia.
Nie łącz w jednym posiłku białka i węglowodanów oraz tłustego z kwaśnym.
Uwzględnij w swoim odżywianiu fakt, że węglowodany trawią się od 1 do 3 godzin. Warzywa blanszowane trawią się ok. 2 godzin, a surowe do 4.
Najdłużej trawią się białka, bo aż od 5 do 7 godzin i w jednym posiłku nie należy mieszać ze sobą dwu lub więcej białek jednocześnie.
Warto spróbować wdrożyć większą dyscyplinę w swoim sposobie odżywiania i czerpać profity w postaci dobrego zdrowia, wyglądu i samopoczucia!
Poniżej dla ułatwienia własnych kompozycji żywieniowych ściągawka produktów i ich przynależności do grupy węglowodanów lub białka.
Produkty z grupy węglowodanów to m.in.: pieczywo • ryż • kasze • ziemniaki • produkty mączne
Białka znajdziesz głównie w produktach takich jak: mięsa • ryby • soja • soczewica • fasola • groch • orzechy • migdały • sery • jaja • owoce morza
Pamiętaj, że będziesz mieć lepszy sen, jeśli organizm w nocy nie będzie mocno zajęty i eksploatowany trawieniem. Twoja immunologia, nastrój i skóra będą Ci wdzięczne za dobre traktowanie układu pokarmowego.
Korzystaj z obfitości stołu mądrze, delektuj się smakiem i ciesz się z dobrego jakościowo nieprzetworzonego jedzenia.
Naprawdę warto!!
A jeśli potrzebujesz pomocy w ocenie stanu odżywienia organizmu, zapraszam Cię na analizę pierwiastkową włosów. Z moim wsparciem i profesjonalną oceną stanu odżywienia organizmu opracowaną przez Biomol-Med, którego mam przyjemność być wieloletnim partnerem otrzymasz 52 stronicowy wynik z instrukcją obsługi swojego organizmu!
Pamiętaj, lepiej jest zapobiegać niż leczyć!
A jeśli potrzebujesz wsparcia w leczeniu również analiza będzie niezwykle pomocna!
Piękno i dobre samopoczucie zaczyna się od wewnątrz.
Jeśli znasz uczucie ciężkości po posiłku, senność, wzdęcia, czy ból brzucha, to zapraszam do przeczytania tych kilku ważnych informacji dotyczących odżywiania i trawienia, które być może pomogą Ci świadomie zarządzać swoim układem pokarmowym.
~~~ KONTAKT ~~~
~~~ MENU ~~~
Warszawa 01-231 ul. Płocka 4 lok.5
tel.: 602 138 821
e-mail: wizaz1@interia.pl